MESS Eğitim Vakfı Bursu 2018-2019

24/10/2018 - MESUT KESKİN
MESS Eğitim Vakfı kimlere burs verir? MESS Eğitim Vakfı bursu nedir? 2018-2019 MESS Eğitim Vakfı bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? MESS Eğitim Vakfı bursuna başvuru için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını MESS Eğitim Vakfı Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!
MESS Eğitim Vakfı Bursu 2018-2019

MESS Eğitim Vakfı, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) bağışıyla, Türkiye için Mesleki Eğitime Tam Destek (METAD) Projesi kapsamında karşılıksız mesleki eğitim bursu vermektedir. Bunun yanında vakıf, MEB ile yapılan Protokol Kapsamında metal sektörüne yönelik alanlarda her yıl 10. Sınıftan başlamak üzere ve okul süresince alanında en başarılı 100 öğrenciye aylık 250 TL ve 10 ay süresince verilmektedir..

Öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye genelinde akademik başarı sıralamasına göre belirlemektedir.

Bu yazımızda, sizler için 2018-2019 dönemi MESS Eğitim Vakfı bursunu inceledik. Nice burs fırsatından haberdar olmak ve bu fırsatlara kolayca başvurmak için sizleri E-Bursum’a bekliyoruz. Buradan yazdığımız tüm yazılara erişebilirsiniz.


MESS Vakfı burs başvuru ön koşulları nelerdir?

Bursa başvuru yapacak olan adayların aşağıda belirtilen şartlara uyması gerekmektedir.

  • Anne veya babasının MESS üyesi işletme personeli olması (mavi ve beyaz yaka dahil),
  • Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri ve Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezlerinin örgün programları ile Çok Programlı Anadolu Liselerinin Anadolu Meslek Lisesi (AML) ve Anadolu Teknik Lisesi (ATL) programlarının 9.,10.,11. ve 12. sınıflarında okuması,
  • 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında sınıf tekrarı yapmaması,
  • Başka bir kurumdan burs almaması.

MESS Vakfı bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

MESS Vakfı burs başvurularını web siteleri üzerinden almaktadır. 2017-2018 öğretim yılında burs aldıysanız ya da yeni burs başvurusu yapacaksınız web sitesi üzerinden yeni üye kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Burs portalındaki Öğrenci Kayıt ekranından üye kaydınızı oluşturmalısınız. Kayıt sonrası başvuru formunu doldurmalısınız.

Başvuru belgelerinin tamamını 31 Ekim’e kadar anne/babanızın çalıştığı iş yerinin insan kaynakları bölümüne teslim etmeniz gerekmektedir.


MESS Vakfı ne kadar burs veriyor?

Burs, her eğitim yılında 10 aylık (Eylül-Haziran) süre için 2 taksit halinde ödenecektir. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında burs tutarı, Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Metalürji Teknolojisi, Plastik Teknolojisi, Tasarım Teknolojisi ve Tesisat Teknolojisi  ve İklimlendirme alanlarında okuyan öğrenciler için aylık 250 TL, 9. sınıf ile diğer mesleki alanları seçen 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri için aylık 125 TL’dir.


MESS Vakfı burs başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

  • E-posta adresinize gönderilen başvuru formunun çıktısı (öğrenci tarafından imzalanacak)
  • Öğrenci belgeli (okul onaylı)
  • Son 1 aya ait aile gelirini gösterir belge(bordro)
  • Öğrencinin nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Öğrenci adına açılacak banka hesap cüzdanının fotokopisi
  • Bir önceki öğrenim dönemine ait transkript (9. Sınıf öğrencilerinden istenmemektedir)

MESS Vakfı burs başvuru sonuçları açıklandı mı?

MESS burs başvuru sonuçları başvuruların tamamlanmasının ardından kazanan öğrencilere açıklanacaktır. Ayrıntıları kurumun sitesinden takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları